Rząd stara się już od znacznego czasu zreformować czy też ulepszyć ustawę Prawo Budowlane, albowiem aktualnie przesadna ilość czynności powiązanych z procesembudowlanym przeciąga powstawanie inwestycji. Być może nowe przepisy wejdą w życie na początku dwa tysiące czternastego roku.
Jak przedstawiałyby się te zmiany obecnego prawa budowlanego? W szczególności rząd chce wycofać wymóg pozyskiwania zgody na budowę.
Autor: Dave Conner
Źródło: http://www.flickr.com
Odnosi się to do części domków jednorodzinnych. Do takich domków wliczają się budynki, których teren oddziaływania nie wychodzi poza granicę działki którą obejmuje inwestycja. Wtedy należałoby tylko zgłosić starostwu planowaną budowę. Do tego rodzaju zgłoszenia trzeba by było jeszcze dodać projekt budowlany. Jeżeli urząd stwierdziłby, że pomimo to konieczne jest w tym przypadku uzyskanie zgody na budowę wtedy miałby trzydzieści dni na zgłoszenie tego rodzaju sprzeciwu. Jeżeli by tego nie uczynił to byłaby to tak zwana milcząca zgoda na rozpoczęcie budowy. Również można wysunąć żądanie o zaświadczenie z urzędu o braku sprzeciwu wobec zgłoszenia, żeby na wszelki wypadek posiadać dowód no to, że budowa (inwestor zastępczy Warszawa) przebiega zgodnie z prawem. W razie wątpliwości, zawsze dobrze jest się poradzić doświadczonego prawnika – zobacz tutaj. Porada prawna, to nie jest obecnie duży wydatek, a spokój ducha jest jednak bezcenny. Jeśli chodzi o zakończenie budowy to także ma być ono prostsze. Zamiast wniosku o pozwolenie na użytkowanie osoba budująca się składałaby obwieszczenie o zakończeniu budowy. Wtedy czas oczekiwania na uzyskanie tzw. milczącej zgody na użytkowanie byłoby okrojone do 14 dni.
Obecnie jest to 21 dni. Tego typu procedura o zawiadomieniu zakończenia budowy stosowana będzie nie tylko w wypadku domków jednorodzinnych, ale również np. zakładów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, parkingów. Następnym ułatwieniem ma być projekt budowlany nie zawierający oświadczenia o wodzie, prądzie, ciepła, gazu. To znaczy, że nie będzie konieczne, żeby do projektu budowlanego dołączać oświadczeń o zapewnieniu dostaw zasilania, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu budowlanego do rozlicznego rodzju sieci przykładowo do sieci wodociągowej. Zmiany wyglądają korzystnie i powinny usprawnić wiele dziedzin życia budowlanego. Przetargi powinny odbywać się sprawniej, prawnik będzie miał mniej pracy, budowy będą postępować szybciej i ogólnie im mniej papierologii, tym lepiej.