Zezwolenie na pobyt czasowy jest udostępniane maksymalnie na 3 lata.
Pozwolenie na pobyt czasowy (zobacz ten link) jest udostępniane członkom familii obywateli Polski, oraz członkom rodzin cudzoziemców w celu rozpoczęcia, bądź kontynuowania pracy. Może być również udzielone w celu uczenia się na studiach, bądź prowadzenia badań naukowych, lub jeszcze różne okoliczności. W celu wytłumaczenia swojego pobytu obcokrajowiec powinien udokumentować, iż ma ubezpieczenie zdrowotne, lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów kuracji, źródło normalnego przychodu starczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego wyżywieniu, również zapewnione miejsce zamieszkiwania.
zezwolenie na pobyt czasowy może dostać osoba, której zamieszkiwanie na terytorium Polski przez okres dłuższy niż trzy miesiące jest należycie uzasadnione.
Decyzję w sprawie udostępnienia zezwolenia wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obcokrajowca. Do pozyskania pozwolenia na przebywanie czasowe przez współmałżonka obywatela polskiego nie jest żądane posiadanie trwałego i regularnego źródła dochodów, ubezpieczenia zdrowotnego, również tytułu prawnego do zamieszkiwanego mieszkania.
Wniosek o pozwolenie musi złożyć osobiście osoba starająca się o pobyt, nie dalej niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Masz ochotę przeczytać większą ilość analogicznych informacji? Jeśli tak, to zobacz to unikalne źródło (http://www.notariuszpokojski.pl/na-czym-polega-odrzucenie-spadku-i-zrzeczenie-sie-dziedziczenia), gdyż też Cię na pewno zainteresuje.
Od osoby ubiegającego się o zezwolenie na pobyt czasowy są pobierane odciski linii papilarnych w celu umieszczenia ich na karcie pobytu.