Zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemca – przeczytaj szerzej w naszym wpisie!

Cudzoziemiec niebędący mieszkańcem państwa, który przewiduje przebywanie w Polsce, przez okres dłuższy aniżeli trzy miesiące, ma obowiązek starać się o udostępnienie zezwolenia na pobyt czasowy. Bytność w Polsce przez czas krótszy niż trzy miesiące potrzebuje dysponowania wizą, lub różnej odmiany legalizacji pobytu.
Zezwolenie na pobyt czasowy jest udostępniane maksymalnie na 3 lata.

Obcokrajowiec zdobywa kartę zamieszkania, która zatwierdza jego tożsamość i uprawnia wraz z dokumentem podróży do wielokrotnego przekraczania granicy bez nieodzowności uzyskiwania wizy. Przywilej swobodnego jeżdżenia nie włącza jednak wszelkich państw, a jedynie te przynależące do Strefy Schengen.

Pozwolenie na pobyt czasowy (zobacz ten link) jest udostępniane członkom familii obywateli Polski, oraz członkom rodzin cudzoziemców w celu rozpoczęcia, bądź kontynuowania pracy. Może być również udzielone w celu uczenia się na studiach, bądź prowadzenia badań naukowych, lub jeszcze różne okoliczności. W celu wytłumaczenia swojego pobytu obcokrajowiec powinien udokumentować, iż ma ubezpieczenie zdrowotne, lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów kuracji, źródło normalnego przychodu starczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego wyżywieniu, również zapewnione miejsce zamieszkiwania.

cudzoziemiec

Autor: Jonathan Petit
Źródło: http://www.flickr.com

zezwolenie na pobyt czasowy może dostać osoba, której zamieszkiwanie na terytorium Polski przez okres dłuższy niż trzy miesiące jest należycie uzasadnione.
Decyzję w sprawie udostępnienia zezwolenia wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obcokrajowca. Do pozyskania pozwolenia na przebywanie czasowe przez współmałżonka obywatela polskiego nie jest żądane posiadanie trwałego i regularnego źródła dochodów, ubezpieczenia zdrowotnego, również tytułu prawnego do zamieszkiwanego mieszkania.

Wniosek o pozwolenie musi złożyć osobiście osoba starająca się o pobyt, nie dalej niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Masz ochotę przeczytać większą ilość analogicznych informacji? Jeśli tak, to zobacz to unikalne źródło (http://www.notariuszpokojski.pl/na-czym-polega-odrzucenie-spadku-i-zrzeczenie-sie-dziedziczenia), gdyż też Cię na pewno zainteresuje.

Od osoby ubiegającego się o zezwolenie na pobyt czasowy są pobierane odciski linii papilarnych w celu umieszczenia ich na karcie pobytu.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*