Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej a także sąsiedztwo z niemieckim sąsiadem to główne powody dużego zainteresowania Polaków niemieckim rynkiem pracy. Zwiększa się także liczba polskich firm inwestujących w Niemczech. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi adwokatów specjalizujących się w prawie pracy. Coraz większa ilość kancelarii adwokackich specjalizuje się w tym konkretnym zakresie. Są to zarówno adwokaci działający na terenie Niemiec jak i kancelarie mające siedziby na terenie Polski. Kancelarie udzielają tych usług zarówno na rzecz pracodawców jak też pracowników.
Niestety jak obrazują europejskie analizy,10 – 20 proc. ogólnej liczby niemieckich imigrantów spotykają niepowodzenia na niemieckim rynku pracy. W Niemczech jest bardzo wielu bezdomnych imigrantów bez zatrudnienia. Często ci ludzie zaczynają nadużywać alkoholu. Niebezpieczeństwo może stanowić ciągle panujące w naszym Polsce przeświadczenie, że w Niemczech czeka na nas idealna, świetnie płatna praca co kusi zwłaszcza Polaków mieszkających na prowincji, które niewielką mają szansę na znalezienie godziwej pracy we własnej ojczyźnie. Na domiar złego mit ten sieje się niczym gruźlica! Wystarczy tylko że jedna osoba ze wsi nachwali się jak to wspaniale żyje mu się w tym niemieckim „raju”, a już pociąga za sobą pół wioski. Niestety, zwłaszcza jeśli ktoś jedzie „w ciemno”, często bywa niemile zaskoczony. Okazuje się bowiem, że o pracę za naszą zachodnią granicą wcale nie tak łatwo.
Nie dziwi zatem fakt że adwokaci w Niemczech mają pełne ręce roboty
http://balduin-pfnuer.demi się oni zajmują to: odzyskiwanie niewypłaconych należnych honorariów za pracę, ochrona zatrudnionego przed niesłusznym wypowiedzeniem umowy, sporządzanie i analizowanie umów o pracę, również umów dla spółek, porady prawne dla pracodawców, sporządzanie wypowiedzeń, obrona klienta w postępowaniach dotyczących tak zwanej „pracy na czarno”, i wiele, wiele innych. Aby jednak uniknąć konieczności usług adwokata w Niemczech, sugeruję się porządnie do tej ważnej decyzji o wyjeździe przygotować. Przede wszystkim nie wyjeżdżać „w ciemno” ale do konkretnego, oczekującego nas pracodawcy oraz znać chociażby podstawy języka niemieckiego.