Sytuacja ekonomiczna w Polsce coraz to częściej zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań redukujących koszty pracy jak też uelastyczniających angażowanie pracowników. Jednym z nich jest zawieranie układów cywilnoprawnych. Acz z punktu spojrzenia interesów pracodawców zawieranie takich umów może zdawać się dużo bardziej korzystne w porównaniu z zatrudnieniem pracowniczym, musimy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest ono dopuszczalne.
Autor: Twinfieldinternational
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa o pracę (umowa o pracę). Główną formą prawną, w ramach jakiej zatrudnia się pracowników, jest stosunek pracy. Łączy się on z systemem gwarancji i przywilejów pracowniczych, tj.: zagwarantowanie minimalnego wynagrodzenia za pracę, prawo do urlopu, zapłaty oraz zasiłku chorobowego, szczególna ochrona poniektórych grup pracobiorców, unormowanie czasu pracy, zakaz rozwiązywania stosunku pracy w wyjątkowych przypadkach, obowiązek zastosowania wyznaczonych procedur przy wypowiadaniu umowy. Właśnie dzięki owym uprawnieniom stosunek pracy jest w najwyższym stopniu korzystną odmianą zatrudnienia dla pracobiorców a także jednocześnie przyczyną wysokich wydatków dla pracodawców. Na prośbę pracownika pracodawca jest zobligowany wypisać mu zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach – do czego potrzebne mi zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.
Obok umów o pracę w najwyższym stopniu nietypową, ale na pewno najczęściej spotykaną, metodą zatrudniania pracowników jest wykorzystywanie umów cywilnoprawnych. Ta forma zaangażowania cieszy się ogromną popularnością u chlebodawców ze względu na brak tak dużego wachlarza uprawnień jak w przypadku zatrudnienia pracowniczego. Układy cywilnoprawne zapewniają dużo większą swobodę w formowaniu treści stosunku prawnego wiążącego strony, nie dyktując przy tym minimalnych zabezpieczeń, jakie istnieją na gruncie prawa pracy.
To warte zapoznania się (http://contra-odszkodowania.pl/bezgotowkowa-naprawa-samochodu-z-oc-sprawcy/) materiały, zatem nie ociągaj się i zobacz je – to zbliżona problematyka, która jest z pewnością godna uwagi.
Nie istnieje tutaj wymóg minimalnego wynagrodzenia za pracę. Świadczenia finansowe dokonywane w ramach tej umowy mogą być ustalane poniżej owej granicy.
Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu chlebodawcy mają możliwość uzależnienia ogółów świadczeń od efektów osiąganych przez osobę zatrudnioną, natomiast uposażenie przysługuje nie z tytułu świadczenia pracy, acz z tytułu otrzymania zamyślonego efektu. Szczególny typ umowy o pracę łączący w sobie poniektóre cechy umowy cywilno-prawnej ze standardową umową o pracę to kontrakt menedżerski (kontrakt menedżerski). Stosuje się go w wypadku zawierania umów z menegerami wyższego szczebla.