Inwestowanie na giełdzie – jak to działa?

Kontrakty forward stały się nadzwyczaj znaczącym narzędziem w strukturze współczesnego rynku inwestycyjnego. Kontrakty forward tyczą się zakupu, lub sprzedaży aktywów po ustalonej cenie w przyszłości. Nie muszą one dopełniać przesłanek wyznaczanych przez giełdy.

Obie strony uzgadniają rozrachunki transakcji w dniu dostawy. W wypadku kontraktu forward, większa część kontraktów jest dokonywana w postaci dostawy produktu, lub rozliczenia gotówkowego. Transakcja terminowa przypuszcza, że produkt, bądź walor który jest jej przedmiotem, wolno będzie kupować, lub zbyć po cenie korzystniejszej niż wyznaczono w kontrakcie. Sprzedawca spodziewa się, że do czasu realizacji transakcji kurs dobra spadnie poniżej obliczonego, a więc zarobi wyprzedając dobro po cenie wyższej od rynkowej. Z kolei kupujący spodziewa się podniesienia ceny, dzięki czemu będzie mógł odsprzedać kontrakt z zyskiem. Życzysz sobie więcej informacji?

pieniądze w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Kontrakty forward nie są tematem obrotu giełdowego, są oferowane przez instytucje finansowe ich nabywcom, lub różnym instytucjom finansowym. Dowolność w wyznaczaniu zastrzeżeń kontraktu, czyli brak normalizacji hamuje obrót nimi przede wszystkim z powodu braku płynności, ale też nie muszą dopełniać warunków ustalonych przez giełdy, zaś data dostawy może być opcjonalnym dniem, komfortowym dla obu stron transakcji. Wymówienie umowy zawartej w ramach kontraktu forward odbywa się też w drodze negocjacji między uczestnikami transakcji.

Oprócz towarowych kontraktów foraward są również walutowe kontrakty forward na przekazanie w wyznaczonym dniu danej liczby waluty. Kontrakty forward grają coraz to ważniejszą rolę na światowych rynkach kapitałowych. Charakteryzuje się je mianem ugód terminowych.

Wykresy forex tworzą wizualizację sytuacji rynkowej danej dewizy. Właściwie na każdej platformie brokerskiej można odszukać serwis poświęcony wykresom cenowym, dzięki czemu jest możliwość online monitorować bieżącą kondycję rynkową i prawidłowo odpowiadać rozpoczynając, albo kasując pozycję na parach walut. Jest możliwość zmieniać parametry wykresów przez przemianę skali czasu, zmianę zakresu, czy dobór rodzaju wykresu. Jest sposobność zarejestrowania wykresu i stworzenia swojego własnego.

Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*