Strategia instytucji bankowych w zachęcaniu klienta polega na tym, by zyskać jego przywiązanie dobrą ofertą zasadniczą a następnie zaoferować mu inne produkty: pożyczkę, kartę kredytową czy konto oszczędnościowe (więcej zobaczysz tu: odnośnik do bgz.pl).
Zaufanie to podstawa
Zasadnicza oferta kont indywidualnych może się jawić jako niekorzystna dla banku – nie tylko prowadzenie konta jest zupełnie darmowe, to jeszcze sporo banków dysponuję programami lojalnościowymi i oddaje jakąś część wartości transakcji dokonanych on-line. Poprzez takie działania banki chcą zdobyć przywiązanie, w szczególności młodych klientów, którzy nie są jeszcze zapożyczeni. Realne pieniądze bank zarabia bowiem udzielając drobnych pożyczek i kredytów, szczególnie tych na zakup lokalu. Dla banku jest to bowiem ciągły dopływ środków finansowych w ciągu długiego okresu – przez nawet parę czy kilkanaście lat w przypadku kredytów hipotecznych. Ponadto, osoba związana z bankiem zobowiązaniami kredytowymi mniej chętnie będzie rozpatrywać zmianę banku, nawet jeśli gdzie indziej są bardziej atrakcyjne warunki
.
Banki udostępniają ponadto sporo możliwości ulokowania zaoszczędzonych środków. Oferowane są tradycyjne lokaty bankowe, lokaty wysokiego ryzyka funkcjonujące w oparciu o giełdę akcji, oraz lokaty mieszane gdzie część środków jest inwestowana w obligacje, a reszta jest dysponowana na giełdzie. Banki nierzadko prowadzą własne biura maklerskie, które zajmują się tylko i jedynie zarządzaniem środkami finansowymi firmy. Oprócz obracaniem finansami, banki skupują zadłużenia klientów, profesjonalnie proces ten to tak zwana konsolidacja kredytów (info o konsolidacji kredytów). Banki w ramach konsolidacji proponują przeniesienie kredytu oraz niekiedy połączenie paru zobowiązań w jedno, o korzystniejszym oprocentowaniu.