Poradnik dla kadrowych

Każdy właściciel firmy w momencie przyjęcia pierwszego pracownika w ramach umowy umowy o pracę, staje się pracodawcą. Chwila ta, jest bardzo ważna, ponieważ jej konsekwencją jest szereg obowiązków jakie nowy pracodawca musi wykonać. Powszechnie wiadomo, że niewiedza przepisów prawa może nam zaszkodzić, dlatego znajomość podstawowych zagadnień wynikających z Kodeksu Pracy takich jak rozróżnianie płacy netto brutto czy udzielania urlopów pracownikom jest sprawą priorytetową.

Dokumenty Pracowników – o czym trzeba pamiętać.

Zatrudniając na umowę o pracę jesteśmy zobligowani każdej osobie założyć personalną teczkę akt osobowych. Skoroszyt taki złożony jest z trzech części A – w której wkładać będziemy informacje zebrane przed nawiązaniem stosunku pracy, część B – w ciągu zatrudnienia oraz C- po rozwiązaniu stosunku pracy.

Prowadząc akta osobowe pamiętać należy aby je odpowiednio zabezpieczyć, ochrona danych osobowych nakłada obowiązek na przedsiębiorcach przechowywania teczek akt osobowych w zamykanej szafce aktowej.

Urlopy pracownicze – podstawy w pigułce.

Każdemu pracownikowi przysługują urlopy, różnią się one w zależności od sytuacji i funkcji jakie pełnić mają. Najpopularniejsze są urlopy wypoczynkowe, dzięki nim pracownik ma nabrać sił. Na życiowe sytuacje takich jak narodziny dziecka czy śmierć kogoś z rodziny, Kodeks Pracy przewiduje urlop okolicznościowy. Wymiar tego urlopu nie jest odgórnie określony, pracownik musi tylko każdą taką sytuację potwierdzić odpowiednim urzędowym pismem np. z skarbówki. Kodeks Pracy umożliwia pracownikom skorzystania z urlopu na żądanie – o tym kiedy ma być od wykorzystany decyduje pracownik.

Kilka słów o zasiłkach.

Zasiłki są formą wsparcia dla tych którzy, znalazły się w kryzysowej sytuacji życiowej. Powodem jej może być zły stan zdrowia, który uniemożliwia podjęcie zatrudnienia albo z uwagi na podeszły wiek. Pierwszym rodzajem zasiłku dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Do tego zasiłku mają prawo radca prawny nieruchomości wrocław dzieci, które ukończyły 16 rok życia oraz osoby w podeszłym wieku – które ukończyły 65 lat. Zasiłek wynosi 153 zł. miesięcznie i ma obniżyć koszty opieki i pomocy w niesamodzielnej egzystencji dla tych niepełnosprawnych. Następnym świadczeniem, o którym należy napisać, jest zasiłek przedemerytalny. Jest on przyznawany osobom, które do dnia zakończenia stosunku pracy wynikającego z likwidacji lub upadłości pracodawcy, były zatrudnione przez czas co najmniej 6 miesięcy lub tym, które do dnia ogłoszenia upadłości prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i płaciły z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne.

Rodzaje umów o pracę, urlopy pracownicze, zasiłki czy świadczenia należne z tytułu rodzicielstwa to jedynie część z podstawowych informacji, które dotyczą nas wszystkich. Znajomość tych zagadnień jest bardzo istotna aby nie zagubić się w gąszczu przepisów, zdobyć należne świadczenie lub nie dać się oszukać pracodawcy.

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*