Na czym polega ochrona własności intelektualnej?

Paganiniemu nigdy w życiu nie zdarzało się zostawiać kart z nutami na stojaku na nuty, albowiem nie chciał, aby ktoś je skopiował. Kiedy grał na próbie kadencję w swoim koncercie orkiestra zahipnotyzowana patrzyła, jak operuje palcami, wstrzymywał swe popisy i mówił do obserwatorów: „i tak dalej”. Opuszczał ją podczas prób, po to by nikt nie mógł jej skopiować.

To doskonały dowód mówiący o tym, że własność intelektualna, jej problem, nigdy nie był nam obojętny. Nawet w czasach kiedy kompozycji Paganiniego nie było możliwości zgrywać na mp3… Dziś również nie każdy artysta zamieszcza swoje kompozycje w sieci czy dodaje je na YouTube, w celu by dowiedział się o nich cały świat. Jeśli istnieją takowi – ich wybór, lecz uszanujmy też decyzję tych, którzy nie chcą by ich twórczość była wykorzystywana w taki sposób. Kopiowanie, ściąganie w takich przypadkach jest zwyczajnie wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem wytworu ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystko to co wytworzy osoba przy pomocy swego intelektu, a co jest oryginalne, do tej pory niespotykane, nazywamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w dużej mierze utwory muzyczne (zaliczając słowa), patenty tudzież znaki towarowe. Następstwa ich naruszenia mogą nas kosztować nie tylko dużo stresów czy straconego czasu, ale także pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to my jesteśmy po drugiej stronie, i nagle dociera do nas, iż to czego dokonaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy sobie tego życzyli. Przykładowo, został zorganizowany konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy zatrudnieni na logo nowego szamponu. Nie spaliśmy po nocach, ale projekt ukończony przystąpił do konkursu. Zdobył pierwsze miejsce, jednak zdecydowano następnego dnia, iż po pewnych poprawkach będzie zdobił opakowanie kremu. (Sprawdź co to są prawa autorskie) Bez obaw – logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek modyfikacje – muszą uzyskać nasze pozwolenie.

Bądźmy tego świadomi, że wytwór pracy twórczej każdego z nas, który ze względu na swoją unikatowości i znaczną doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze zasługuje na ochronę. Szanujmy więc pracę pracę twórców, wzbudzając ich motywację na dalszy rozwój.
Źródło: http://www.jwp.pl/faq/ochrona_wlasnosci_intelektualnej.html

Otagowany , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*