Duże bezrobocie, które w naszym kraju utrzymuje się już od kilku ładnych lat sprawiło, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. To dla bardzo dużej grupy osób było jedynie rozwiązanie, które pozwalało na uniknięcie braku pracy. Zakładając własną firmę, trzeba jednak pamiętać o bardzo różnych formalnościach oraz nowatorskich rozwiązaniach, które istotnie mogą ułatwić jej prowadzenie.
Pojęciem, które na przestrzeni ostatnich lat zyskało niezwykle dużą popularność jest bez wątpienia business intelligence –
porównaj. Wiele osób zapyta o co w tym chodzi. Business intelligence określane jest również jako analityka biznesowa. Jest to termin, którego znaczenie jest naprawdę bardzo szerokie. Najogólniej definiuje się je jako proces, który przekształca dane w określone informacje, a z kolei pozyskane informacje w określoną wiedzę. To właśnie owa wiedza ma służyć zwiększeniu konkurencyjności prowadzonej firmy. Trzeba pamiętać, że to właśnie wysoka konkurencyjność sprawia, że możliwe jest osiągnięcie przez konkretną firmę sukcesu.
Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com
Analityka biznesowa jest narzędziem pracy przeróżnych menedżerów oraz specjalistów, którzy w trakcie pracy zajmują się dokonywaniem rozmaitych analiz, a na ich podstawie tworzeniem określonych strategii działania. Im bardziej zaawansowane prowadzone analizy, tym większa wiedza wymagana jest od pracowników, którzy je przeprowadzają. Każda firma, której posiadacz decyduje się na prowadzenie analityki biznesowej, musi stać się miejscem pracującym na naprawdę wysokim poziomie, w którym zatrudnia się jedynie doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Business intelligence wymaga bowiem bogatej wiedzy i nie może być dokonywane przez laików, którzy niezbyt się na tym znają.
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Takie osoby mogłyby bowiem zrobić więcej szkody niż dobrego. Niewłaściwie przeprowadzone analizy, a w związku z tym błędnie opracowane strategie działania to bowiem na ogół ogromne ryzyko tego, że dojdzie do straty niemałych pieniędzy. O ile w grę wchodzą pieniądze problem jest jeszcze mniejszy – zawsze można je odpracować. Gorzej, jeżeli strata dotyczy pozycji na rynku lub nosi cechy straty wizerunkowej. Wtedy konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
W każdej firmie ma miejsce też rozliczanie delegacji – Unit4Teta. Trzeba to robić w zgodzie nie tylko z obowiązującym w firmie regulaminem, ale także obowiązującymi rozporządzeniami prawnymi w tej kwestii. Rozliczanie delegacji w zdecydowanej większości przypadków rozpoczynane jest przez pracowników kadr, a kończone przez osoby pracujące w dziale finansowym. Aby delegacja mogła być rozliczona, pracownik musi przedstawić dokumenty , które potwierdzają, że brał w niej udział. W zdecydowanej większości przypadków firmy wymagają na przykład biletu na pociąg lub autobus bądź rachunku za paliwo.