Zasadnicze ustawy, które regulują w Polsce prawo własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tym dokumencie znajdziemy najważniejsze ustalenia , które pozwolą nam zorientować się w istotnych dla systemu prawnego pojęciach.
W pierwszej kolejności dowiemy się, kto jest twórcą i jak zdefiniować dzieło. Poza tym w ustawie podane są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, reguły legalnego korzystania z dzieł chronionych prawem własności intelektualnej.
W dzisiejszych czasach,w dobie internetu, gdy jednym kliknięciem udostępnia się muzykę, książki i programy komputerowe dowolnej liczbie użytkowników, to informacja godna zapamiętania. Z ustawy dowiemy się także, jakie kary grożą osobom, które nielegalnie korzystają z z dzieł, chronionych prawem autorskim.
Spróbujmy to objaśnić na przykładzie. Przykładowo jeśli jesteśmy właścicielem firmy i chcemy nazwać naszą markę lub produkt, to musimy wybrać nazwę, która w świetle prawa będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia. Zastrzec możemy także slogan reklamowy. Instytucją, która zajmuje się rejestracją i zastrzeganiem znaku towarowego jest Urząd Patentowy
Tutaj także nabędziemy prawo do ochrony patentu, czyli jakiegoś konkretnego rozwiązania technicznego lub możliwość wyłącznego korzystania z wynalazku.Warto mieć na uwadze, że są to skomplikowane sprawy, na tyle jednak istotne w funkcjonowaniu wielu branży, że warto zatrudnić prawnika. Każda kancelaria patentowa Warszawa zajmuje się doradztwem i orzecznictwem prawnym w tym zakresie.