Do zagadnień związanych z prawem rodzinnym wliczają się sprawy odnoszące się do prawa cywilnego, które systematyzują stosunki prawne w rodzinie tak majątkowe, jak i niemajątkowe, kwestie odnoszące się do życia w rodzinie, jej funkcjonowanie, stosunki wewnątrzrodzinne oraz stosunki wiążące się z osobami trzecimi.
W naszym kraju sprawy związane z prawem rodzinnym są definiowane przez kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks Cywilny oraz ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w polskim prawie jest kodeks rodzinny oraz opiekuńczy, który został stworzony 25 lutego 1964 roku i od tamtego czasu był wielokrotnie modyfikowany. Ostatnie poprawki zostały wdrożone w 2009 roku. Należy również wspomnieć, że kodeks ten przedstawia uzupełnienie przepisów Kodeksu Cywilnego. Jest tak pomimo faktu, że materia, jaką reguluje ten kodeks, była zawarta także w odrębnym akcie prawnym. Własną normalizację praw dotyczących rodziny zawiera ponadto Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej.
Źródło: Baumit Sp. z o.o.
W rozdziale drugim zawarte zostało prawo do zakładania rodziny i prawo (prawo nieruchomości piotrków trybunalski) do zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, dowolność religijna, kulturowa i językowa, czy równouprawnienie kobiet i mężczyzn lub prawa dziecka i ochrona życia rodzinnego. Do najważniejszych pojęć związanych z taką dziedziną prawa jak prawo rodzinne, zaliczają się przysposobienie, ochrona, obowiązek alimentacyjny, kuratela. Małżeństwo jest trwałym związkiem dwojga ludzi, którego najważniejszym zadaniem jest wspólne życie i funkcjonująca w jak najlepszym porządku wspólna pomoc i współdziałanie dla dobra założonej rodziny.
Krajowe prawodawstwo ustala, że zawarcie związku małżeńskiego mogłoby nastąpić poprzez złożenie przez 2 osoby, które są przeciwnej płci stanu wolnego, odpowiedniego oświadczenia o chęci zawarcia związku małżeńskiego. Trzeba mieć świadomość, że artykuł 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że związki osób tej samej płci są nielegalne.