Jednym z typów zarządzania projektami jest PRINCE2, czyli Projects In Controlled Environments, to metodyka zarządzania i sterowania projektami różnego typu i gabarytów. Można jej używać zarówno w ogromnych międzynarodowych korporacjach jak i w niewielkich firmach. Najpierw był to zbiór najbardziej skutecznych praktyk, czy tez procedur do managmentu projektami informatycznymi (powstał w Zjednoczonym Królestwie, co ciekawe prawa do niego posiada właśnie Korona Brytyjska), trochę później metodyka ta wyszła poza sferę IT. Sam PRINCE2 – tego autora opublikowano w 1996 i od od tego czasu jest stosowany i rozwijany w różnych krajach/ PRINCE2 daje możliwość podzielenia projektu na mniejsze i łatwiejsze do zarządzania części. Obecnie jest stosowany coraz szerzej na rynku polskim. Projekt opaty o PRINCE2 musi zawierać najmniej dwa etapy zarządcze: inicjowanie projektu i realizację projektu. Metodyka ta skupia się na biznesowych aspektach projektu, daje możliwość skutecznego zamknięcia projektu w przydzielonym czasie. PRINCE2 gwarantuje wysoki poziom wypracowanych celów i daje możliwość zachowania kontroli nad całością projektu. Jest to jeden z bardziej skutecznych standardów dla organizacji biznesu, niemniej jego wprowadzenie zajmuje dużo czasu, stąd potrzeba zaangażowania osoby, a najlepiej firmy, która zajmie się szkoleniem członków zespołu w tematyce PRINCE2.
Szkolenia są najczęściej prowadzone przez osoby znakomicie zorientowane w tematyce i skuteczne, jednak, jak i przy innego rodzaju współpracy biznesowej, warto sprawdzić referencje danego przedsiębiorstwa.
Żeby mieć więcej danych na prezentowany tutaj wątek, odkryj także (http://pl.gigroup.com/praca/) inne wciągające strony.
Szkolenia z negocjacji są pod tym względem bardziej złożone. Negocjacji może uczyć każdy, dlatego, należy zwrócić tu szczególną uwagę na wykształcenie, kompetencje i doświadczenie osoby, która zachwala swoje usługi. Szkolenia z negocjacji najlepiej kupować u doświadczonych firm szkoleniowych specjalizujących się w tematach biznesowych, najlepiej, by prowadzący nauczanie mieli doświadczenie w pracy z korporacjami np. psychologowie biznesu. Przed podpisaniem umowy warto umówić się na wstępny pokaz szkolenia (np. na ), a przede wszystkim należy zaznajomić się z jego tematykę przed złożeniem podpisów. Co więcej warto wziąć udział w ćwiczeniach przeznaczonych dla pracowników (nawet w roli egzaminatora), by sprawdzić poziom merytoryczny i poziom zaangażowania danego przedsiębiorstwa.
Rynek szkoleń będzie stale rósł, bo zawsze będą istnieć ludzie, którzy będą chcieli się uczyć. Zawsze jednak pozostanie pytanie o kompetencje nauczycieli, dlatego należy zwrócić uwagę na coraz częściej zamieszczane rankingi firm.