Prawo słynie z tego, że jest kierunkiem raczej wymagającym. Studenci muszą przyswoić wiele przepisów z różnorodnych gałęzi prawa. () Ponadto ważne jest przyswojenie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć zdolność stosowania poznanych przepisów prawnych w odniesieniu do konkretnych sytuacji, kwestii. W trakcie edukacji przyszli znawcy prawa uczą się głównie prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego programy studiów uwzględniają wykłady z procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej.
Absolwent studiów z zakresu prawa ma do wyboru kilka opcji. Po pierwsze może może postawić na określoną aplikację, czyli czas przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po prawie aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po przejściu egzaminu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymuje się po pomyślnym zaliczeniu egzaminu zawodowego, końcowego. Warto zauważyć, że aplikacja średnio trwa trzy lata. Aplikanci uczęszczają na zajęcia teoretyczne oraz, co najistotniejsze, zdobywają doświadczenie w określonej kancelarii, pod okien patrona, czyli zawodowego prawnika, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla poszukujących porady: czytaj.
Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz biuro notarialne wrocław zwykle, po ukończeniu aplikacji, otwiera własną kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces, który pochłania od 8 do 10 lat. Droga zawodowa jest więc dość kręta, jednak dysponując pasją i zaangażowaniem jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania cenionego i elitarnego zawodu zaufania publicznego.