Na czym polega odpowiedzialność karna lekarza? W jakich sytuacjach ma miejsce, w jakich sprawach może wystąpić?

Znaczenie zgody pacjenta jest stale wzrastającą wartością, a bierze się to przede wszystkim z rozwoju praw pacjenta a jednocześnie ze zmian na linii lekarz – pacjent. Jeszcze niedawno ten kontakt był dość paternalistyczny, teraz staje się bardziej partnerski. W tym sensie pojawia się wiele pytań, a najbardziej istotna jest odpowiedzialność karna lekarza, co oznacza zabieg przeprowadzony przez lekarza bez pozwolenia pacjenta może stać się czynem karalnym?

za co odpowiedzialny jest lekarz?

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Zdania lekarzy oraz prawników na temat tego rodzaju zgody są mocno podzielone. Prawnicy przekonują, iż wola chorego to najbardziej ważne prawo, więc próbują w jak najwyższym stopniu poszerzyć rolę zgody pacjenta, natomiast lekarze uważają, że dobro chorego to prawo najistotniejsze, więc próbują zmniejszyć rolę zgody pacjenta. Różnice w takich opiniach zostały na szczęście w pewnym stopniu zdefiniowane i to na korzyść prawników. Tak się stało po wprowadzeniu przepisu 192 do kodeksu prawnego.

Tego rodzaju zapis mówi, że kto przeprowadza zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, a może być to nawet kara pozbawienia wolności. Ten przepis zamiast jednakowoż pomagać wykreował trochę zamieszania.

Dziś prezentujemy ten artykuł – jeśli jest on pomocny też dla Ciebie, to kliknij, a więcej zobaczysz w artykule (http://www.mastereducator.pl/lodz/). Przekonaj się, może to także okaże Ci się cenne.

W wypadku zabiegów leczniczych brak zgody na ich udzielenie nie stwarza odpowiedzialności za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, ale uchodzi to jednocześnie za rodzaj przestępstwa przeciwko wolności. W tego rodzaju więc sytuacjach jak zwołany będzie sąd lekarski prawnik z prawdziwego zdarzenia, który kształci się w tej dziedzinie, będzie faktycznie niezbędny – poszerz swoją wiedze w tym temacie. Powracając jednakże do wywodu, to możemy powiedzieć, że zgoda to element który usprawiedliwia postępowania lekarza. Wiadomo jednakowoż, że nie każda będzie ochraniała przed zarzutem bezprawności czynu.

Powinna bowiem pełnić dane wymagania, czyli na przykład przedmiot zgody powinien być w zgodzie z prawem, co znaczy, iż lekarz nie powinien wykonywać zabiegu eutanazji, mimo że dostał taką zgodę od pacjenta. Zgoda ponadto nie może być otrzymana pod naciskiem lub przymusem. Lekarz przed wszystkim musi udzielać pacjentowi najbardziej profesjonalnej informacji o jego stanie zdrowia, powinien proponować możliwe metody diagnostyczne lub lecznicze. To gwarant, że lekarz, jak i pacjent będą zadowoleni z tej sytuacji.
Otagowany , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*