Kiedy otrzymujemy Spadek po np. zmarłym krewnym, powinniśmy najpierw uzyskać potwierdzenie dziedziczenia lub stwierdzenie nabycia spadku. Potem spadkobiercy mają prawo zacząć rozdzielać tzw.
masę spadkową.
Jeżeli kontakty między spadkobiercami pozostają poprawne, zazwyczaj wystarczy umowa dziedziczenia. Jeżeli jednak pomiędzy spadkobiercami istnieją jakiekolwiek nieporozumienia, spadek mógłby zostać podzielony sądownie. Według prawa dziedziczenie następuje już w momencie śmierci spadkodawcy i mogłoby następować jedynie na postawie ustawy (umowy lub orzeczenia sądu) albo testamentu. Artykuł 931 § 1 kodeksu cywilnego mówi, że spadek przypada najpierw potomkom i współmałżonkowi osoby zmarłej. W takiej sytuacji spadek może być dzielony po równo, przy czym część, która ma przypaść współmałżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całego spadku. Istotne jest też to, że mają do niego prawo – łukasz sołtys również dzieci, które pochodzą ze związku nieformalnego. Dlatego też w sytuacji, kiedy np. zmarły ojciec miał potomstwo z konkubiną, to dziecko to ma prawo dziedziczyć w identycznej części, co dziecko narodzone w związku małżeńskim.
Źródło: http://www.flickr.com
Przeważnie wykorzystuje się w tego typu okolicznościach prosty podział na zasadach pół na pół, jednak jeżeli pomiędzy taką dwójką dzieci istnieje tzw. kość niezgody, spadek powinien być podzielony sądownie. Jeżeli zmarły nie zostawił testamentu, to musi być zastosowane dziedziczenie ustawowe. Bardzo istotne jest również zapłacenie podatku od nabytego spadku.
Od tego przymusu zwolnieni są członkowie bliskiej rodziny, zatem życiowy partner i potomstwo, lecz także rodzice czy też ojczym. Nie mają oni obowiązku płacić opodatkowania bez względu od wielkości masy spadkowej.