Warto zdawać sobie sprawę, iż obecnie aż 95% udziałów w rynku rozpowszechniania gazu należy PGNiG. Ale to nie znaczy, że my jako konsumenci jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ każdy klient przyłączony do sieci dystrybucji Polskiej Spółki Gazownictwa może zmienić swojego sprzedawcę gazu. Z drugiej strony, bardzo często tym sprzedawcą jest jednak ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.
Autor: Papa Pic
Źródło: http://www.flickr.com
Tak więc jawi się aktualnie obrót gazem, jednak zmiana sprzedawcy gazu to prawo, z którego warto korzystać (zmiana dostawcy gazu). W Polsce trwa w najlepsze liberalizacja rynku sprzedawania paliwa gazowego. Dzieje się tak zgodnie z zasadami wolnego handlu i regulacji, które są narzucone przez Unię Europejską. Trzeba przy okazji wiedzieć, że niezależni sprzedawcy gazu posiadają jedynie oferty dla biznesmenów, jednak już niedługo w zasięgu ręki będą ciekawe propozycje dla gospodarstw domowych. Jedną z bardziej znanych propozycji jest tak nazywana opcja dual fuel, co oznacza zakup prądu i gazu od jednego przedsiębiorstwa. Wymianę sprzedawcy paliwa gazowego (wejdź na stronę możemy zrobić przez pozwolenie danego sprzedawcy do funkcjonowania w naszym imieniu.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Przede wszystkim to, że każdy klient mający całą umowę z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma zupełne prawo z niej zrezygnować żeby doszło do zmiany sprzedaży. Wymiana taka nic nie kosztuje, nie jest związana też z pauzami w dostawie gazu czy koniecznością wymienienia instalacji. Zmienienie dostawcy, oznacza czas od spisania umowy z kolejnym dostawcą, nie jest problematyczna, a trwa przeważnie około trzech do czterech tygodni.
Po wygaśnięciu następuje rozliczenie z starym dostawcą gazu.
Jeżeli ten materiał jest według Ciebie ekscytujący, sprawdź źródło (https://notariuszchojnice.pl/) a znajdziesz w tamtym miejscu dodatkowe wiadomości. One również na pewno okażą się dla Ciebie wartościowe.
trzeba zdawać sobie sprawę, iż jeżeli decydujemy się na zmianę sprzedawcy gazu najłatwiej jest wydać stosowne upoważnienie nowego dostawcy w działaniach funkcjonowania w naszym imieniu. Jest on w stanie dać znać o zmianie dostawcy, może wypowiedzieć także umowę kompleksową z PGNiG. Jak widzimy więc nie jest to wcale takie kłopotliwe jak nam się wydaje. Liberalizacja tego rynku to bardzo dobra wiadomość dla wielu konsumentów, to wielka szansa na zmniejszenie opłat, a także większa satysfakcja z tego, że sami możemy wybierać firmę, która sprowadzi nam gaz.