Czy podróż samolotem to komfort i ekonomia czasu? Naturalnie, jednak nie zaszkodzi zapoznać się z prawami, które stoją na naszej straży.

Podróże kształcą – to stwierdzenie słyszymy od wielu ludzi i sami ich doznając mało przypuszczalnym jest, że się z nimi nie zgodzimy. Każda podróż wiąże się jednakże z koniecznością transportu. Jaki typ wybierzemy zależy już od nas oraz naszego kapitału, a także ekstra szans udostępnianych w Internecie.

poczekalnia lotniska

Autor: Jack Miller
Źródło: http://www.flickr.com
Transport kolejowy wydaje się być wzorowym rozwiązaniem, aktualnie także w Polsce. Mamy dużą powierzchnię, co ułatwia spacerowanie po wagonie oraz rozprostowanie nóg. Szczególnie chodliwe są wagony przedziałowe, które zapewniają pewnego typu prywatność. Niestety, w krajach zachodnich są one zazwyczaj szalenie drogie, a w mniej rozwiniętych przejazd trwa nazbyt długo. Samochód jest komfortową opcją, ale dość kosztowną i wyczerpującą.

Jeżeli omawiana tematyka Cię wciąga, to możesz uzyskać pokrewne informacje na prezentowane zagadnienie. W tym celu odwiedź serwis www rozwód częstochowa.

Autobus – nadmiernie długa wyprawa oraz zbyt niewygodna. Ignorując promy zostaje nam samolot. Jest to nade wszystko wybierany środek transportu, jeśli jedziemy na wakacje za granicę bądź w daleką podróż, także biznesową. Nim jednak wsiądziemy na pokład ważne, aby sprawdzić jakie są prawa pasażera. Czytaj więcej tu – PortalPrawa w Polsce

Niekoniecznie każdy zdaje sobie sprawę, iż przewoźnik lotniczy jest zobowiązany osłonić opieką pasażerów w sytuacji odwołania lotu, niewyrażenie zgody przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera, czy niemałego opóźnienia lotu. Oznacza to, że nie musimy martwić się nadprogramowymi kosztami. Co ciekawe, w takiej sytuacji przysługuje nam prawo bezpłatnego wyżywienia i napojów, dwie rozmowy telefoniczne, faksy, dalekopisy albo e-maile, a także zakwaterowanie w hotelu włączając w to transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania.

Odszkodowania

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com

Pytania budzą się ze zdwojoną mocą, gdy w grę wchodzi odszkodowanie za opóźniony lot (szczegóły). W Unii Europejskiej wdrożono rozporządzenie WE 261 z 2004 roku, które stanowi ustawę dotyczącą praw pasażerów. Muszą ich przestrzegać wszystkie kraje, które są partycypantami porozumienia. Pewne jest, iż zadośćuczynienie winien otrzymać pasażer, któremu zgłoszono sprzeciw wejścia na pokład z powodu przepełnienia. Następne postanowienie mówi, że jeżeli lot miał przynajmniej 3-godzinne spóźnienie to współuczestnik przelotu ma prawo do uzyskania odszkodowania. Jednak, nie jest ono przyznawane w sytuacji, kiedy opóźnienie jest spowodowane uwarunkowaniami nadzwyczajnymi, tj. atmosferycznymi lub strajkami.

Rozporządzenie, które weszło w życie w 2005 roku kompletnie zmieniło wizję praw pasażerów i warto dogłębnie się z nim zaznajomić.

Otagowany , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*