System bankowy formułuje obecnie komplet wszystkich instytucji skarbowych oraz bankowych, a także normy, które precyzyjnie formułują ich stosunki z otoczeniem. Podstawą systemu bankowego jest naturalnie bank centralny wraz z bankami komercyjnymi, które pełnią jeden skomplikowany układ. System bankowy definiuje też liczbę oraz rodzaj różnorodnych placówek bankowych, które funkcjonują na terenie danego Państwa.
Autor: downloadsource.fr
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie zdołamy wymienić pięć fragmentów systemu bankowego, w skład których wchodzi bank centralny, banki operacyjne i banki centralne, do tego pośród elementów systemu bankowego znalazły się również kasy oszczędnościowe wraz ze spółdzielczością kredytową.
Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
System bankowy spełnia również kilka nadzwyczaj ważnych ról. Między innymi zdołamy wyliczyć funkcję rozliczeniową, stymulacyjną, alokacyjną, dodatkowo znaczącymi funkcjami systemu bankowego są także rola regulacyjna i emisyjna, funkcja depozytowo – kredytowa oraz także funkcja finansowo – doradcza.
Na świecie panują aktualnie dwa typy systemów bankowych – model anglosaski oraz model niemiecko – japoński. Pierwszy z nich jest oparty przede wszystkim na rynkach finansowych, z kolei drugi na sektorze finansowym, gdzie najważniejszą funkcję w tym systemie piastują banki uniwersalne. Jeżeli chodzi o model anglosaski to ogromnie szerokie znaczenie w tym systemie mają banki inwestycyjne, jakich decydującym zadaniem jest zajmowanie się wszelakimi różnorodnymi usługami z sfery finansów.
Jeśli chodzi o system bankowy w Polsce to do jego podstawowych elementów możemy dziś zaliczyć Narodowy Bank Polski, który pełni rolę banku centralnego; Komisję Nadzoru Finansowego oraz także Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dodatkowo system bankowy w Polsce obejmuje też różnorodne banki spółdzielcze oraz banki komercyjne. O ile chodzi o Narodowy Bank Polski (NBP) to należałoby wiedzieć, iż pełni on trzy główne funkcje. W pierwszej kolejności jest to bank emisyjny, jaki pełni kluczową rolę w obiegu pieniężnym. Po drugie jest to nadrzędny bank, który w stosunku do innych banków pełni role regulacyjne, natomiast trzecią rolą Narodowego Banku Polskiego jest aktywność jako kierowniczy bank państwa, jaki w szczególności zajmuje się obsługą bankową budżetu państw albo także prowadzeniem rachunków instytucji oraz rządu państwa.